Paracetamol til børn: brugsanvisning og anmeldelser

Latin navn: Paracetamol børn

ATX-kode: N02BE01

Aktiv ingrediens: Paracetamol (Paracetamol)

Producent: Rozpharm LLC, Pharmstandard-Leksredstva, Biokemiker, Pharmproekt, Dalkhimpharm, Irbitsky kemiske farm, Pharmapol-Volga, Mega Farm (Rusland), Anqiu Lu An Pharmaceutical Co. (Kina), LLC Farmaceutisk selskab "Health" (Ukraine)

Opdatering af beskrivelse og foto: 19/10/2018

Priser i apoteker: fra 63 rubler.

Paracetamolbørn - ikke-narkotisk smertestillende middel.

Slip form og sammensætning

Doseringsform - suspension til oral indgivelse: homogen, lyserød farve, med en karakteristisk frugtagtig lugt (100 og 200 ml i plastflasker, eller flasker orange glas eller glasfiber eller polyethylenterephthalat til medicin, forseglet med en polymerskruehætte med kontrol af det første åbnings- eller “push-turn” -system, 1 flaske i et papknippe uden / med en målekop eller måleske).

Sammensætning af 100 ml suspension:

  • aktivt stof: paracetamol - 2,4 g;
  • yderligere komponenter: nipaseptnatrium (ethylparahydroxybenzoatnatrium, methylparahydroxybenzoatnatrium og propylparahydroxybenzoatnatrium) - 0,15 g, maltitol - 80 g, æblesyre - 0,05 g, sorbitol ikke-krystalliserende 70% - 1,33 g, xanthangummi - 0,6 g, vandfri citronsyre - 0,02 g, farvestof azorubin - 0,001 g, jordbær- eller appelsinsmag - 0,1 g, vand - op til 100 ml.

Farmakologiske egenskaber

farmakodynamik

Paracetamol er et lægemiddel, der har en antipyretisk og smertestillende virkning. Næsten ingen antiinflammatorisk egenskab.

Virkemekanismen skyldes evnen til at blokere cyclooxygenase i centralnervesystemet, hvilket påvirker centrene for termoregulering og smerte.

Lægemidlet har praktisk talt ingen antiinflammatorisk egenskab. Det påvirker ikke vandelektrolytmetabolismen og tilstanden i mave-tarmslimhinden (GIT), da det kun lidt påvirker syntesen af ​​prostaglandiner i perifert væv.

Farmakokinetik

Paracetamol er kendetegnet ved høj absorption, det absorberes hurtigt og næsten fuldstændigt fra fordøjelseskanalen. Det binder til plasmaproteiner med 10-25%. Den maksimale plasmakoncentration nås efter 30–120 minutter og er 5–20 μg / ml.

Lægemidlet krydser blod-hjerne-barrieren. Mindre end 1% af den tagne dosis overføres til mors modermælk. Fordelingen af ​​stof i kropsvæsker er relativt ensartet.

Paracetamol metaboliseres overvejende i leveren på tre hovedmåder, såsom oxidation med mikrosomale leverenzymer, konjugering med sulfater og konjugering med glucuronider. Under oxidation dannes mellemliggende toksiske metabolitter, som derefter konjugeres først med glutathion, derefter med mercapturinsyre og cystein. Til denne metabolske metode er de vigtigste isoenzymer i cytochrome P-systemet450 er CYP2E1 (overvejende), CYP1A2 og CYP3A4 (sekundær rolle). Hvis der er en glutathionmangel i kroppen, kan disse metabolitter forårsage skade og nekrose af hepatocytter. Yderligere metabolske veje er methoxylering til 3-methoxyparacetamol og hydroxylering til 3-hydroxyparacetamol, der derefter konjugeres til sulfater eller glucuronider.

Hos børn under 10 år er lægemidlets hovedmetabolit paracetamolsulfat hos børn fra 12 år - konjugeret glukuronid.

Konjugerede metabolitter af paracetamol (konjugater med glutathion, sulfater, glucuronider) er kendetegnet ved lav farmakologisk aktivitet, herunder toksisk.

Når man tager en terapeutisk dosis, er den totale clearance 18 l / h, halveringstiden (T½) - fra 1 til 4 timer. Når man tager terapeutiske doser, udskilles 90-100% af den accepterede dosis paracetamol i urinen inden for 24 timer. Efter konjugering udskilles hovedmængden af ​​lægemidlet i leveren i form af glucuronid (60-80%) og sulfat (20-30%). Cirka 5% af dosis udskilles uændret.

Hos ældre patienter falder paracetamol clearance, og T stiger½.

Hos patienter med alvorlig nyresvigt (kreatininclearance på 10-30 ml / min) er paracetamoludskillelsen nedsat, udskillelseshastigheden af ​​sulfat og glucuronid er lavere end hos raske individer.

Indikationer til brug

Suspension Paracetamol til børn ordineres til børn i alderen 3 måneder til 12 år i følgende tilfælde:

  • feber på grund af influenza, forkølelse og infektioner i barndommen, såsom skarlagensfeber, vandkopper, mæslinger, fåresyge osv.;
  • tandpine, inklusive tandvæske eller tandekstraktion, øre smerter med otitis media, hovedpine, ondt i halsen.

Efter anbefaling fra en læge kan børn 2-3 måneder få en enkelt dosis i tilfælde af feber efter vaccination.

Kontraindikationer

  • fruktoseintolerance;
  • alvorlig nedsat nyre- eller leverfunktion;
  • alder under 2 måneder;
  • samtidig brug af andre lægemidler, der indeholder paracetamol;
  • overfølsomhed over for en hvilken som helst komponent i lægemidlet.
  • nedsat leverfunktion, herunder Gilbert syndrom;
  • viral hepatitis;
  • genetisk fravær af enzymet glucose-6-phosphatdehydrogenase;
  • nedsat nyrefunktion (kreatininclearance

Brugsanvisning Paracetamol suspension til børn

Paracetamol er et forholdsvis effektivt lægemiddel, der har en stærk antipyretisk og smertestillende effekt. Lægemidlet har en overkommelig pris, det bruges til behandling af babyer og voksne. Paracetamol har flere former for frigivelse til behandling af børn, suppositorier og suspension anvendes fortrinsvis. I denne artikel vil vi overveje egenskaberne ved børns paracetamol i suspension og instruktioner til dens anvendelse.

Paracetamol-suspension til børn

Hvor længe begynder spædbarnssuspensionen af ​​paracetamol at virke? Hvad er indikationer og kontraindikationer til brug? For at besvare disse spørgsmål skal du undersøge brugsanvisningen omhyggeligt.

Paracetamol er et ikke-steroidt smertestillende middel, der har en kraftig antipyretisk og smertestillende effekt på kroppen. Det er dog nødvendigt kun at bruge det på anbefaling af læger, især til behandling af små børn, da middelet har en række kontraindikationer og bivirkninger. Sammensætning, frigørelsesform og negativ effekt på kroppen vil blive taget i betragtning i de følgende afsnit.

Slip form og sammensætning

Paracetamol har flere former for frigivelse:

Suspensionen indeholder 2,4 gram aktiv ingrediens. Den indeholder flydende sorbitol, jordbærsmag, oprenset vand, methylparahydroxybenzoat, xanthangummi, saccharose, glycerol som yderligere ingredienser..

Bemærk! Ud over den færdige sirup på apoteker kan du købe specielle granuler til fremstilling af en suspension af paracetamol. Pharmstandardgranulater er de samme børns suspension af paracetamol, men ikke i fortyndet, men i tør form. I henhold til brugsanvisningen har de lignende terapeutiske egenskaber og fortyndes i kogt vand..

farmakologisk virkning

Lægemidlets terapeutiske egenskaber består i at påvirke centrene for termoregulering og smertecentre, som et resultat heraf øges tærsklen for følsomhed over for smerte. Lægemidlet har en høj absorption og når en maksimal koncentration i plasma efter to timer.

Den største fordel ved medicinen er det faktum, at det ikke ophobes i blodet og udskilles fuldstændigt fire timer efter administration. Tilbagetrækning sker via nyrerne. Men på samme tid har stoffet en tendens til at ophobes i en lille mængde i modermælk, hvilket udelukker brugen af ​​paracetamol under amning.

Beskrivelse og egenskaber af lægemidlet

Lægemidlet i form af en homogen suspension har en hvid farve med knap mærkbare krystaller og konsistensen af ​​flydende creme fraiche. Stoffets sammensætning inkluderer smag og smag, der giver det jordbærsmag.

Medicinen har en stærk smertestillende, antipyretisk effekt og en svag antiinflammatorisk effekt..

Indikationer til brug

Børnesirup eller suspension af paracetamol i henhold til brugsanvisningen er ordineret til følgende patologier:

  1. Smertesyndrom af forskellig art, herunder hovedpine og tandpine.
  2. Tandensmerter.
  3. migræne.
  4. Svær feber sammen med infektions- og virussygdomme.
  5. neuralgi.
  6. Hypertermi efter vaccination.

Kontraindikationer

Med forbehold af metoden til anvendelse af spædbarnsparacetamol i suspension i henhold til instruktionerne, forårsager lægemidlet sjældent bivirkninger og tolereres godt af kroppen. Men i nogle tilfælde er brugen af ​​stoffet kontraindiceret. Disse kontraindikationer inkluderer følgende forhold:

  • Overfølsomhed over for komponenterne;
  • Nedsat nyre- eller leverfunktion;
  • Ved kompleks behandling sammen med andre lægemidler, der indeholder et lignende aktivt stof;
  • Mangel på glukose i blodet;
  • Patologi for organerne i det hæmatopoietiske system;
  • Børn under tre måneder.

Bemærk! Ud over en række kontraindikationer, der er præsenteret, bør dette stof bruges med forsigtighed hos patienter, der lider af viral hepatitis, cirrhose, Gilbert's syndrom, anorexia og diabetes.

Dosering og administration

I henhold til brugsanvisningen indeholder 5 ml af suspensionen 120 mg af det aktive stof - paracetamol. Brug produktet skal være til oral indgivelse i ufortyndet form, efter at have spist og drikket rigeligt vand. Ryst medicinen godt inden brug. Multiplikationen af ​​paracetamolsuspension til børn og voksne bør ikke overstige fire gange, mens det er nødvendigt at observere intervallet mellem doser på fire timer. Det er i denne periode, at stoffet udskilles fuldstændigt af nyrerne.

Dosen til spædbørn bestemmes af lægen afhængig af vægt og alder. En enkelt dosering bør ikke overstige 15 mg. Til dosering af lægemidlet i henhold til brugsanvisningen skal du bruge en speciel måleske eller sprøjte, der følger med flasken.

For at kunne bruge målesprøjten korrekt skal du udføre følgende trin:

  1. Ryst medicinen godt.
  2. Skru dækslet af.
  3. Indsæt sprøjten tæt ind i åbningen af ​​hætteglasset i nakken, og vend flasken oprejst.
  4. Saml den krævede mængde suspension, der opfylder den givne alderskategori for barnet.
  5. Sæt hætteglasset tilbage til dets oprindelige position, og fjern sprøjten forsigtigt fra nakken.
  6. Giv barnet et middel til indad ved forsigtigt at trykke på stemplet på målesprøjten.
  7. Vask sprøjten med rindende vand og tør ved stuetemperatur indtil næste dosis.

Afhængigt af barnets alderskategori ordineres medicinen i følgende doseringer:

  • For en enkelt dosis til børn 3-6 måneder efter vaccination - 2 ml;
  • Fra tre måneder til et år - 5 ml;
  • Fra et år til seks år - 10 ml;
  • Seks til ti år - 15 ml.

Behandlingsvarigheden for feber bør ikke overstige tre dage. Til behandling af smertesyndromer kan lægemidlet bruges i fem dage..

Tid for handling

Lægemidlet i denne form for frigivelse begynder at virke fyrre minutter efter administration, dets terapeutiske virkning varer i fire timer.

Bivirkninger

Bivirkninger forekommer som regel, når de doser, der er angivet i instruktionerne, ikke overholdes, eller hvis komponenterne er overfølsomme. I sådanne tilfælde mærker patienten følgende symptomer:

  1. Opkast og kvalme;
  2. Allergiske udslæt på huden;
  3. Tab af orientering;
  4. Smerter i maven og hjertet.

specielle instruktioner

For at undgå bivirkninger ved at tage, skal følgende regler overholdes:

  • Tag ikke medicin sammen med andre lægemidler, der indeholder et lignende aktivt stof.
  • For børn under tre måneder skal du kun bruge sirupen som instrueret af børnelæge.
  • Hvis patienten har en glutathionmangel, er det nødvendigt at bruge medicinen med ekstrem forsigtighed, da der er en stor risiko for at udvikle alvorlig rus.

Interaktion med andre stoffer

Ved kompleks behandling ved hjælp af paracetamol skal det huskes, at det påvirker de terapeutiske egenskaber ved andre lægemidler:

  1. Uricosuric MS og antikoagulantia - reducerer effektiviteten;
  2. Induktorer af mikrosomal oxidation - risikoen for forgiftning øges;
  3. Myelotoksiske stoffer - øger risikoen for hæmatotoksicitet.

Overdosis

Hvis de doser, der er specificeret i instruktionerne, ikke overholdes, eller behandlingsvarigheden overskrides, kan patienten udvikle alvorlig rus, hvilket vil føre til irreversible konsekvenser i kroppen. En overdosis forekommer 2-4 timer efter indtagelse af medicinen og manifesteres af kvalme, opkast og svær smerte i maven. I nogle tilfælde kan et koma udvikle sig, endda død.

Opbevaringsbetingelser og udløbsdatoer

Stoffet skal opbevares på et køligt sted beskyttet mod direkte sollys ved en temperatur på ikke over 25 grader. Suspension anbefales ikke at fryses og efterlades på et sted, der er tilgængeligt for børn..

Lægemidlets varighed i lukket form er to år, efter at medicinen er åbnet, skal den bruges i en måned.

Lægemiddelpris

Du kan købe børnenes paracetamol i suspension i apoteker uden recept til en overkommelig pris. Gennemsnitsprisen for en flaske er 60-100 rubler, afhængigt af det valgte apotek.

Anmeldelser om lægemiddelparacetamolsuspension til børn

Galina, 28 år, Moskva

Paracetamol i suspension er ret effektiv til feber og som smertestillende middel. Når et barn er lille, kan han have feber af forskellige grunde, og dette værktøj fjerner det meget hurtigt. Jeg har givet medicin til min baby siden jeg var tre måneder gammel; der var ingen allergier eller andre bivirkninger. Og den behagelige smag af sirup giver dig mulighed for hurtigt og fuldt ud at give den til babyen.

Irina, 32 år, Kostroma

Paracetamol er ret farligt for leveren, så efter min mening er det bedre at bruge Nurofen til behandling af børn. Det har færre kontraindikationer og fungerer meget hurtigere..

Paracetamol sirup er et effektivt lægemiddel mod feber og smerter. Det bør dog kun bruges som foreskrevet af en læge, især til behandling af børn.

Publikationer Om Astma