Alle kan opleve sygdomme i nedre og øvre luftvej. Det er nødvendigt at tage behandlingen meget alvorligt, da disse lidelser kan forårsage en række komplikationer i tilfælde af forkert behandling. Derfor bør du i begyndelsen af ​​udviklingen af ​​ovennævnte lidelser konsultere en læge. I dette tilfælde er Erespal® ofte ordineret. Det er ganske effektivt, men har en overpris. Derfor, for at erstatte det, kan du vælge billigere, men ikke mindre effektive analoger.

Farmakologisk virkning

Den aktive ingrediens i det pågældende farmaceutiske produkt er fenspirid. Det er berømt for sine anti-inflammatoriske og anti-bronchokonstriktive egenskaber. Fenspiride hjælper med at reducere aktiviteten af ​​stoffer, der provoserer udviklingen af ​​foci af betændelse og bronchospasme.

Hvad kurerer Erespal?

  • Betændelse i slimhinderne i åndedrætsorganerne - laryngitis og rhinopharyngitis;
  • Otitis og bihulebetændelse af forskellig oprindelse, inklusive dem forårsaget af allergi;
  • tracheobronkitis;
  • Bronkitis;
  • Bronkial astma;
  • Forskellige luftvejssygdomme.

Skriv ikke ud

  • Tabletformen er til mindreårige (op til 14 år gamle);
  • Sirup - i fravær af en normal opfattelse af de bestanddelskomponenter.

Særlige betingelser og anbefalinger

  • Det anbefales, at mindreårige tager lægemidlet i form af en sukkeropløsning;
  • Det skal huskes, at medicinen er i stand til at forårsage en følelse af døsighed, hvilket påvirker kørsel og andre komplekse mekanismer.

Interaktion med andre stoffer

Der findes ingen pålidelige data om interaktion mellem den aktive komponent i fenspirid og andre stoffer på grund af manglen på specielle undersøgelser.

Det er vigtigt at vide, at det ikke er tilladt at tage Erespal med parallel brug af alkoholiske drikkevarer, samt farmaceutiske produkter med beroligende virkning.

Bivirkninger

De mest almindelige negative virkninger på patientens krop er forstyrrelser i fordøjelsessystemet, nemlig trang til opkast og mavesmerter. Svigt i hjertets og centralnervesystemets arbejde er mindre almindelige - mindre takykardi, hurtig opnåelse af træthed, hududslæt og urticaria.

Hvordan man tager Erespal?

Brugsanvisning. doser

Voksne anbefales at tage en tablet (80 mg) højst 3 gange om dagen eller fra 45 til 90 ml (3 til 6 spsk) pr. Dag.

Piller ordineres ikke til børn under 14 år. De får ordineret en sukkeropløsning.

Dosis til børn under 14 år beregnes med formlen 4 mg pr. 1 kg kropsvægt pr. Dag. Babyer under 2 år med en kropsvægt på højst 10 kg pr. Dag tillades fra 10 til 20 ml (fra 2 til 4 teskefulde opløsning). Det er tilladt at tilføje medicin til en flaske med babymad. Ældre børn (2 til 16 år gamle) anbefales mindst 30 og højst 60 ml (2-4 spsk) om dagen.

Optagelsens varighed kan være fra 20 til 30 dage. Som foreskrevet af lægen, kan denne periode øges.

Konsekvenserne af en mulig overdosis

Overforsyning af det pågældende stof er uacceptabelt. I tilfælde af overdosering skal du straks søge kvalificeret medicinsk hjælp. Symptomerne kan være en følelse af svaghed eller overopspænding, opkast, hjertebanken. Denne tilstand behandles ved gastrisk skylning.

Hvor meget er Erespal - prisen på en medicin på et apotek

Det er værd at bemærke, at dette farmaceutiske produkt fremstilles i to doseringsformer - tablet og i form af en sød opløsning. Prisen for de første når 394 rubler, og for den anden skal du betale - 465 rubler (koster på webstedet apteka.ru, Moskva).

Liste over billige Erespal-erstatninger

Nedenfor præsenteres en indrammet sammenlignende tabel med analoger. Hver patient kan vælge mere overkommelige erstatninger. De er alle ens i sammensætning og indikationer..

Analoger er billigere end ErespalApteka.ru pris i rubler.Piluli.ru-pris i rubler.
MoskvaSPbMoskvaSPb
Fluditec (sirup)373386389330
Fespalen (tabel)278290310-
Sinekode (sirup)245257257195
Epistat (fane)233244216178
Bronchipret (sirup)223232218175
Ascoril (tab.)220234245185
Bronchicum C (pastiller)218236223172
Eladon (bord)206216268225
Erispirus (tabel)169179175167
Lazolvan (fane)167178170150
Siryrer (sirup)-149171167
Ambrobene (opløsning)122130122117

Fluditec - (Frankrig)

Det er i stand til at modstå bronkopulmonale sygdomme, især tracheitis, astma, såvel som andre inflammatoriske processer i næsehulen og øre-rhinitis, otitis media, bihulebetændelse.

For at undgå brugen af ​​dette værktøj er det nødvendigt for patienter med manglende normal tolerance over for dets elementer, børn under 15 år, det mere retfærdige køn i en position i de tidlige stadier. Derudover gælder forbuddet for patienter med et mavesår i fordøjelsessystemet.

Negative reaktioner - opkast, diarré, smerter i det epigastriske område, oppustethed. Virkningen på det centrale nervesystem er ikke udelukket - smerter i hovedet og generel svaghedstilstand.

Fespalen - (indenlandsk erstatning)

Det er indiceret til bekæmpelse af laryngitis, faryngitis, betændelse i bronkier, astma, bihulebetændelse, otitis media. Ud over disse lidelser ordineres Fespalen til forskellige åndedrætsplager - hoste, ændringer på denne baggrund, stemmer og ubehag i halsen.

Brug Fespalen i tabletter, det er ikke nødvendigt med følsomhed over for en eller en anden bestanddel, mindre patienter. Modtagelse anbefales ikke til kvinder i position og i amningstrin på grund af den manglende information om de skadelige virkninger på fosteret eller barnet.

Fordøjelsesbesvær kan manifestere urolig mave og tarme, træthed, udslæt på hudens hud. Med en øget dosis er udviklingen af ​​en hurtig hjerteslag mulig.

Sinecode - (Schweiz)

Oftest ordineret til hoste af enhver genesis, inklusive før og efter operationen.

Det er forbudt at bruge lægemidlets sammensætning i tilfælde af individuel intolerance i barndommen såvel som for gravide kvinder, der er i de første perioder. Ekspanderende mødre på et senere tidspunkt skal besøge en læge, der bestemmer, om det er tilrådeligt at tage.

Instabilitet i mave-tarmkanalen, følelse af svaghed bliver skadelig ledsager.

Epistat - (russisk alternativ)

Effektiv russisk erstatning. Håndterer effektivt betændelse i slimhinderne i strubehovedet, bronkier og åndenød. Indikationer inkluderer andre åndedræts manifestationer..

Epistat-tabletter er ikke ordineret til mindreårige såvel som til patienter med overfølsomhed over for indholdsstoffer.

I form af skadelige virkninger på kroppen, døsighed, en svag stigning i hjerterytmen, destabilisering af organerne, der er ansvarlige for fordøjelsen, samt hudreaktioner - udslæt, hævelse, kløe og irritation.

Bronchipret - (Tyskland)

Billig analog af høj kvalitet fra et tysk firma. Indikationer for brug ligner andre farmaceutiske produkter, der er overvejet i artiklen. Bronchipret har en slimløsende virkning i nærvær af kroniske og akutte lidelser, der påvirker luftvejene, hvilket forårsager hoste og dannelse af sputum.

Kontraindikationer inkluderer alder op til 3 måneder. Forsigtighed er nødvendig for personer med epilepsi, der er tilbøjelige til alkoholisme og med alvorlig funktionsfejl i leveren på grund af den ethanol, der er inkluderet i medicinen. Gravide og ammende kvinder bør undgås..

Medicinen er kendetegnet ved dets tilstrækkelige sikkerhed. Det forårsager kun mindre hudfenomener i form af udslæt..

Ascoril - (Indien)

De ordineres mod bronkialastma, lungebetændelse og andre akutte luftvejsinfektioner ledsaget af hoste..

Ascoril har en bred liste over kontraindikationer. Afvisebehandling bør gives til dem, der har alvorlige hjertesygdomme - defekter, arytmi. Dette gælder også dem, der har diabetes, lever- og nyredysfunktioner, ulcerative processer, der påvirker maveorganerne. Sydasiatisk medicin tages ikke af kvinder, der forventer og ammer en baby såvel som børn under 6 år.

Side-negative virkninger forekommer meget sjældent og kun når du bruger lægemidlet i høje doser. De inkluderer hovedpine, en følelse af irritation, opkast, diarré, takykardi, udslæt på huden.

Bronchicum S - (Polen / Den Russiske Føderation)

Pastiller bidrager til slimløsende handling. Deres anvendelse kan også reducere de forekommende processer med betændelse, der påvirker den øvre luftvej, ledsaget af en tør hoste.

Du kan ikke tage Bronchicum med mennesker med intolerance over for dets bestanddele, med alvorlige hjerte-kar-sygdomme, ustabil nyre- og leverfunktion. Dette lægemiddel anbefales ikke til forventningsfulde eller ammende mødre på grund af de sandsynlige bivirkninger på fosteret eller barnet.

I form af skadelige bivirkninger er kun en svag allergi mulig.

Eladon - (billig russisk analog)

Effektiv til behandling af rhinopharyngitis, laryngitis, betændelse i bronchier og astma samt andre åndedrætsfejl - hoste og smerter i strubehovedet. Hans kompetence inkluderer også bihulebetændelse og otitis medier af enhver oprindelse..

Denne medicin bruges ikke af mennesker, der er følsomme over for aktive stoffer eller hjælpestoffer såvel som mindreårige.

Negative samtidige fænomener kan være gastrointestinale sygdomme, opkastningsreflekser, epigastrisk smerte, diarré, svaghed i kroppen samt allergiske reaktioner, der ikke har alvorlige konsekvenser.

Erispirus - (Tyrkiet)

Den tyrkiske analog er ordineret til behandling af otitis media, rennende næse, laryngitis, bronchitis. Derudover bidrager det til behandlingen af ​​hoste, der opstod på grund af forskellige sygdomme..

Det er forbudt at bruge disse tabletter til overfølsomme mennesker, kvinder, der forventer en baby og er i ammeperioden, såvel som for børn under 14 år..

Bivirkninger opstår enkeltvis. Dette er en destabilisering af maveorganerne, følelsesmæssig overopladning eller sug efter søvn og generel svaghed. Følsomme patienter kan opleve mindre hudreaktioner..

Lazolvan - (Tyskland)

En populær, billig medicin, der giver behandling for akutte og kroniske otolaryngiske sygdomme.

Disse inkluderer:

  • bronkitis af forskellige oprindelser;
  • bronchial dyspnø, som er ledsaget af en kraftig udflod af sputum;
  • lungebetændelse;
  • kronisk obstruktiv lungesygdom, ekspansion, deformation og suppuration i bronchierne.

Lazolvan vil ikke blive ordineret til mennesker med intolerance over for dets sammensætning og forventningsfulde mødre, der er i de tidlige stadier. Der skal udvises forsigtighed af gravide kvinder i senere perioder såvel som de kvinder, der er i ammeperioden. Lazolvan anbefales ikke til patienter med svære nyre- og leverlidelser..

Bivirkninger inkluderer hududslæt, urticaria og hævelse. Anafylaktisk chok kan være en meget sjælden forekomst på grund af individuel intolerance. Derudover kan langtidsbehandling med denne medicin forårsage halsbrand, mavesmerter samt kvalme og opkast..

Siresp - (Polen)

Patienter, der bruges til at bekæmpe laryngitis, rennende næse, otitis media, bronchitis, bronchial dyspnø og forskellige manifestationer af hoste.

Kategorisk er det umuligt at anvende personer med overdreven følsomhed over for Siresps sammensætning samt børn under 14 år. Brug af en polsk erstatning er tilladt for gravide kvinder, men kun hvis effektiviteten af ​​behandlingen virkelig er højere end risikoen for fosteret. Unge mødre i amning - anbefales ikke.

En patient kan opleve parallelle fænomener som ustabil tarm- og mavefunktion, overexcitation, på grund af virkningen på nervesystemet samt en stigning i hjerterytmen. Urtikaria, udslæt - også inkluderet i listen over bivirkninger i kroppen under terapi.

Ambrobene - (Tyskland)

Et andet overkommeligt, velkendt tysk stof. Ambrobene modstår godt de ovennævnte sygdomme, kroniske og akutte.

Det er forbudt at tage dette farmaceutiske produkt i tilfælde af ekstrem følsomhed over for dets bestanddele og gravide i de tidlige stadier.

Parallelle skadelige virkninger på patientens krop er ekstremt sjældne. De kan være en krænkelse af smag, trang til opkast, mundtørhed, mavesmerter.

Konklusion om billige analoger af Erespal

Det stof, der betragtes i artiklen, har mange relativt billige erstatninger, som praktisk taget ikke adskiller sig i deres sammensætning og liste over indikationer. Et stort antal farmaceutiske producenter har taget sig af frigivelsen af ​​otolaryngiske lægemidler. Når du har besøgt et apotek, både i byen og på Internettet, kan du finde lignende midler til enhver tegnebog. Det er værd at huske, at valget af en bestemt medicin skal overdrages til en højt kvalificeret specialist, nemlig den behandlende læge, der tidligere har stillet den rigtige diagnose.

Erespal - billige analoger, en prisliste, der hjælper bedre

Hoste er et af de mest almindelige symptomer på akutte respiratoriske virussygdomme. Imidlertid kan ikke kun vira provokere det. Ofte har en hoste en bakteriel eller endda allergisk etiologi. Et fremragende middel mod bronkial spasme er Erespal. Prisen kan imidlertid være ganske høj, som for en bronchodilator. I dette tilfælde kan det erstattes med billigere analoger..

Sammensætning af Erespal, indikationer for optagelse

Den vigtigste aktive ingrediens i sirupen er fenspiridhydrochlorid, det er ved dens virkning, at de vigtigste farmakologiske egenskaber af lægemidlet bestemmes. Hjælpekomponenter har ikke en udtalt effekt, men forbedrer kun effekten af ​​fenspirid. Ud over sirup er der også en tabletform, der indeholder det samme basiske stof.

Fenspirid kan reducere sandsynligheden for at udvikle obstruktion af bronkierne betydeligt. Derudover har det en antiinflammatorisk virkning. Efter indtagelse af lægemidlet er der et fald i produktionen af ​​cytokiner, der påvirker udviklingen af ​​den inflammatoriske proces i åndedrætsorganerne såvel som forekomsten af ​​bronchospasme.

Erespal har en udtalt antihistamineffekt, hvilket gør den effektiv i hindringens allergiske karakter. Derudover blokeres alfa-adenoreceptorer af virkningen af ​​fenspirid, hvilket reducerer produktionen af ​​bronchiale sekretioner.

Erespal letter manifestationen af ​​hoste og hjælper med at eliminere sputum, fjerner ondt i halsen, gendanner stemmen og forhindrer forekomsten af ​​brochospasme. Det ordineres til sygdomme i den øvre og nedre luftvej, forårsaget af forskellige faktorer. Det er dog vigtigt at forstå, at det er vigtigt at bruge det under kompleks behandling, da det ikke påvirker vira og bakterier - den mest almindelige årsag til hoste.

Værktøjet bruges til:

  • rhinopharyngitis;
  • laryngitis;
  • bronchitis og bronchial atma;
  • tracheobronkitis;
  • infektiøse læsioner i luftvejene, ledsaget af en hoste;
  • betændelse i regionen af ​​bronchier og lunger af kronisk art;
  • kighoste;
  • mæslinger
  • influenza.

Behandlingens varighed afhænger af sværhedsgraden af ​​patologien, patientens sundhedsstatus og sygdommens art. I gennemsnit er varigheden af ​​at tage medicinen til læsioner i den øvre og nedre luftvej tre uger. I særlige tilfælde er forlængelse af terapi muligvis op til en måned mulig. En gentagelse af kurset er kun tilladt under opsyn af en specialist.

Erespal bruges ikke i tilfælde af intolerance over for en eller flere komponenter. Derudover skal patienter med diabetes være opmærksomme på, at produktet indeholder glukose i sammensætningen. Kompetente undersøgelser af fenspirids virkning på fosteret er ikke blevet udført, derfor er det ikke tilrådeligt at anvende det i drægtighedsperioden. Erespal ordineres kun, hvis den potentielle fordel overstiger den mulige risiko for dannelse af en patologi hos det ufødte barn.

Erespal kan forårsage følgende bivirkninger:

  • anfald af kvalme og opkast;
  • afføringsforstyrrelser;
  • smerter i det epigastriske område;
  • hypotension;
  • takykardi;
  • døsighed
  • apati;
  • svimmelhed og desorientering;
  • urimelig træthed og asteni;
  • allergiske udslæt;
  • Quincke ødemer.
TitelFabrikantAktivt stofPris
ERESPAL 0,002 / ML 150ML SYRUPPharmstandard-Leksredstva OAOfenspiridIkke tilgængelig
ERESPAL 0.002 / ML 250ML SYRUPPharmstandard-Leksredstva OAOfenspiridIkke tilgængelig
ERESPAL 0.002 / ML 250ML SYRUP MED DIMENSIONAL GLASPharmstandard-Leksredstva OAOfenspiridIkke tilgængelig
ERESPAL 0,08 N30 BORD S / FILM / SHELLSERVIE RUS LLCfenspiridIkke tilgængelig
ERESPAL 0.002 / ML 150ML SYRUP MED DIMENSIONAL GLASPharmstandard-Leksredstva OAOfenspiridIkke tilgængelig

Billige analoger af Erespal - prisliste

Alle analoger kan opdeles i to hovedgrupper: strukturel (indeholder også det aktive stof) og ikke-strukturelt (med fremragende sammensætning, men med en lignende virkning). Det er vigtigt at forstå, at kun en specialist kan erstatte et produkt med et andet..

Strukturelle analoger inkluderer:

  • Erispirus - der er også to former for lægemidlet med den samme dosering som i det originale lægemiddel. Prisen på sirup starter fra 180 rubler og tabletter - fra 220.
  • Sireps - antitussiv sirup, koster fra 175 rubler.
  • Inspiron - fås i to former. Prisen på sirup er 200 rubler, og en tabletform - 150 rubler.
  • Elandon - en indenlandsk generisk, koster fra 250 rubler for tredive tabletter.
  • Epistat - fås i form af sirup, koster fra 135 rubler og tabletter fra 180 rubler.

På grund af det faktum, at Erespal bruges til behandling af meget alvorlige sygdomme fyldt med komplikationer, skal billige analoger vælges meget omhyggeligt. Og selve behandlingen udføres kun under opsyn af en specialist.

Fenspiride (det aktive stof i Erespal) har en kompleks effekt på kroppen, og derfor er det meget vanskeligt at erstatte et lægemiddel baseret på det med en analog. Du kan dog prøve at vælge et værktøj med en lignende terapeutisk effekt..

Med en stærk produktiv hoste kan du tage:

  • Fluditec - sirup med en dosering af det aktive stof 5% værd fra 350 rubler.
  • Lazolvan - fås i form af tabletter, der koster fra 160 rubler, kapsler fra 180 og sirup til en pris af 300 rubler.
  • Ambroxol - den billigste analog, prisen på tabletter er fra 45 rubler, sirup - fra 75r.
  • Ambrobene - fås i form af tabletter fra 150 rubler og kapsler - til 260r.

Ovenstående retsmidler er effektive til tykt og viskøst sputum, da de forbedrer dens produktion og udskillelse. En uproduktiv hoste antyder en anden behandling. Det er nødvendigt at bruge midler, der påvirker hostecentret. Sinecod sirup er effektiv og koster fra 210 rubler.

Ascoril eller Erespal - hvilket er bedre?

Ascoril er en af ​​de mest lignende ikke-strukturelle analoger af Erespal. På trods af det faktum, at det indeholder salbutamol og ikke fenspirid, kan generiske klarer med bronkospasme øge vital vital kapacitet i lungerne og stimulere frigivelsen af ​​viskos sputum fra bronchierne.

Hvis der for voksne ikke er meget forskel, hvilken af ​​de to midler, der skal bruges, er det bedre for børn at give Erespal. Ascoril kan ikke bruges til behandling af hoste hos børn uden recept fra en børnelæge og uden dets tydelige kontrol.

Derudover har den generiske en meget større liste over kontraindikationer. Det bruges ikke under graviditet og amning, diagnosticerede arytmier og alvorlige patologier i det kardiovaskulære system samt hyperthyroidisme..

I tilfælde af et alvorligt forløb af sygdomme i nedre luftveje kan begge lægemidler bruges i kombination til at styrke hinandens handling..

Brugsanvisning indeholder følgende oplysninger om doser og anvendelsesmetoder af Ascoril:

  • børn under 6 år - 1 tsk. (5 ml), 3 gange om dagen;
  • 6-12 år gammel - 1-2 tsk (5-10 ml) 3 gange om dagen;
  • børn over 12 år og voksne patienter - 2 tsk. (10 ml) 3 gange om dagen.

I betragtning af ovenstående oplysninger kan du fremhæve fordele og ulemper ved medikamentet Ascoril (sammenlignet med Erespal).

Fordele:

  • koste;
  • en bredere liste med indikationer (der er ingen indikation for brug med tuberkulose med Erespal);
  • evnen til at yde akut pleje for et angreb af bronkial astma (på grund af stoffet salbutamol, som er en del af Ascoril).

Minusser:

  • mangel på antiinflammatorisk og antihistamin effekt;
  • en stor liste over kontraindikationer og bivirkninger;
  • frigivelsesformular (der er ingen måde at vælge en mere bekvem form).
TitelFabrikantAktivt stofPris
ASKORIL EXPECTORANT 200ML SYRUPGlenmark Pharmaceuticals Ltd.bromhexin381,10 gnide
ASKORIL EXPECTORANT 100ML SYRUPGlenmark Pharmaceuticals Ltd.guaifenesin290,60 gnide
ASKORIL N20 BORDGlenmark Pharmaceuticals Ltd.Salbutamol323,20 gnide
ASKORIL N50 BORDGlenmark Pharmaceuticals Ltd.bromhexin752,70 gnide
ASKORIL N10 BORDGlenmark Pharmaceuticals Ltd.guaifenesin200,20 gnide

Lazolvan eller Erespal - hvilket er bedre?

Lazolvan hører til gruppen af ​​mukolytika, og Erespal - til komplekse lægemidler med bronchodilator-virkning. Derfor er det temmelig vanskeligt at tale om ligheden af ​​virkningen af ​​begge stoffer. Det aktive stof i den analoge er ambroxol. Det giver dig mulighed for at øge produktionen af ​​sputum, tynde sekretionen i bronchierne og bringe den ud.

I tilfælde af hindring er brugen af ​​en analog imidlertid ikke berettiget, da det ikke letter vejrtrækning og ikke forøger lumen i bronkierne. Mucosolvan tilrådes at bruge til ukomplicerede former for hoste, der ledsager akutte respiratoriske virussygdomme. I tilfælde af en allergisk etiologi af symptomet bruges heller ikke lægemidlet baseret på Ambroxol, da det ikke påvirker produktionen af ​​histaminer.

Til behandling af alvorlige patologier kan begge medicin ordineres i et kompleks. I dette tilfælde vil Lazolvan fortynde og udskille sputum, og Erespal vil fjerne betændelse og lindre spasm i glatte muskler.

  • I modsætning til Erespal har Lazolvan flere former for frigivelse. Ud over sirup og tabletter er den tilgængelig i form af en opløsning til oral indgivelse og inhalation samt i form af pastiller.
  • Dosering og påføringsmetode afhænger af frigivelsesformen. Brugsanvisning hjælper med at bestemme den korrekte dosis af lægemidlet i forskellige former for frigivelse (i sirup, tabletter, opløsning og pastiller).
  • Fordelene ved lægemidlet Lazolvan er muligheden for at det anvendes af patienter i forskellige alderskategorier og bekvemmeligheden ved frigivelsesformer.

Ulemperne ved lægemidlet er: pris (Lazolvan er dyrere end Erespal), mangel på antiinflammatorisk virkning og manglende evne til at blokere histaminreceptorer i kroppen.

TitelFabrikantAktivt stofPris
Indstil inhalationssystem Innospire ESSENCE og Lazolvan 0.0075 / ML 100ML RR D / ING til en særlig prisInstitut de Angeli S.R.L..ambroxol1975,00 gnide
LAZOLVAN 0,0075 / ML 100ML R-D D / INGDelfarm Reimsambroxol365,00 gnide
LAZOLVAN 0,03 / 5ML 100ML SYRUPInstitut de Angeli S.R.L..tramazolin260,20 gnide
LAZOLVAN RINO 82MKG / DOSE 10ML FLAC SPRAY NAZALBeringer Ingelheim Espana S.A.ambroxol305,20 gnide
LAZOLVAN 0.015 / 5ML 100ML SYRUPBeringer Ingelheim Pharma GmbH & Co.KG / Delfarm Reimsambroxol207,50 gnide
LAZOLVAN MAX 0,075 N10 KAPPER PROLONG AKTIONBeringer Ingelheim Ellas A.Eambroxol235,40 gnide
LAZOLVAN 0,03 N50 BordeBeringer Ingelheim Ellas A.Eambroxol265,00 gnide
LAZOLVAN 0,03 N20 Borde167,10 gnide

Sinecode eller Erespal - hvilket er bedre?

Synekoden er klassificeret som et centralt antitussivt middel. Butymiratcitrat fungerer som den vigtigste aktive ingrediens. Det er hans indflydelse, der bestemmer hæmningen af ​​hostecentret i hjernen. Dette gør Sinecode effektiv til behandling af tør hoste..

På grund af den bronchodilaterende effekt har Sinecode vundet stor popularitet i behandlingen af ​​kighoste, tracheitis og bronchial astma. Det afhjælper effektivt anfald af uproduktiv hoste, især svær.

I nærvær af sputum er analogen strengt forbudt til brug. På grund af det faktum, at det undertrykker hostefleksen, forekommer stagnation af sekretion i bronkierne. Dette kan forårsage stagnation i åndedrætsorganerne og forårsage en alvorlig inflammatorisk proces. Ofte fører misbrug af Sinecode til udviklingen af ​​lungebetændelse.

TitelFabrikantAktivt stofPris
SINECOD 0.005 / ML 20ML FLAC DROPS D / RECEPTION VN D / DETNovartis Consumer Health S.A..Butamirat358,20 gnide
SINECOD 0,0015 / ML 200ML FLAC SYRUPNovartis Consumer Health S.A..Butamirat340,30 gnide
SINECOD 0,0015 / ML 100ML FLAC SYRUPNovartis Consumer Health S.A..Butamirat221,40 gnide

Fluditec eller Erespal - hvilket er bedre?

Den terapeutiske virkning af Fluditec ligner til en vis grad det originale middel. Imidlertid bruges det sædvanligvis til behandling af produktiv hoste ledsaget af rigelig dannelse af viskøs sputum..

Den vigtigste aktive ingrediens i Fluditec er Carbocystein. Det hæmmer produktionen af ​​bronchiale sekretioner og påvirker også cilierne i bronchiale epitel. Dette fører til udtynding af viskos sputum og dets hurtige udskillelse fra bronchier.

På grund af det faktum, at Erespal har en kompleks effekt, kan den bruges til behandling af alvorlige patologier i organerne i øvre og nedre luftvej, ledsaget af krampe i glatte muskler. Fluditec er et enkelt lægemiddel, derfor er det bedre at bruge det under behandling af ukompliceret hoste.

I alvorlige tilfælde kan det være nødvendigt at du tager begge lægemidler på samme tid. Dette vil fremskynde helingsprocessen markant og undgå alvorlige komplikationer..

Således kan en analog kun vælges under opsyn af en specialist. Hvis vi taler om en ikke-strukturel analog, kan et forkert valgt middel kun forværre patientens tilstand. Valget af fonde foretages først efter en grundig historieoptagelse og passende analyser.

TitelFabrikantAktivt stofPris
FLUIDITEK 2% 125ML SYRUP / D / BØRN /Innoter Shusicarbocystein363,50 gnide
FLUIDITEK 5% 125ML SYRUPInnoter Shusicarbocystein343,20 gnide

Fenspiride eller Erespal

Fenspiride er en russisk analog til Erespal, der har de samme indikationer for brug og en lignende liste over kontraindikationer (graviditet, alder op til 2 år, allergiske reaktioner på de komponenter, der udgør stoffet og ammeperioden).

Bivirkninger matcher også:

  • forskellige allergiske reaktioner;
  • lidelser i fordøjelseskanalen;
  • døsighed eller omvendt excitation af det centrale nervesystem;
  • takykardi.

Fenspiride har to former for frigivelse (som Erespal): tabletter og sirup.

Medicinen i tabletter er kontraindiceret til brug af børn under 14 år og ordineres i følgende dosering: til børn fra 14 år og voksne 2 eller 3 gange dagligt (afhængigt af sygdommens sværhedsgrad).

Lægemidlet i sirup ordineres til at tage tre gange om dagen. Doseringen afhænger af patientens alder og vægt ved en beregning på 4 mg pr. 1 kg vægt.

Fordelen ved Fenspiride er dens omkostninger (billigere end Erespal), derfor ordineres det ofte for at spare.

Erispirus eller Erespal: hvilket er bedre

Lægemidlet Erispirus, ligesom Erespal, indeholder i dets sammensætning det aktive stof - fenspiridhydrochlorid. Det har lignende former for frigivelse (sirup, tabletter), den samme liste over indikationer, kontraindikationer og bivirkninger.

Erispirus i form af en sirup ordineres:

  • voksne - fra 45 til 90 ml om dagen (3-6 spsk. skeer);
  • børn, hvis vægt ikke overstiger 10 kg - 2-4 tsk; et barn, der vejer mere end 10 kg - 2-4 spsk. l.

Erispirus-tabletter ordineres kun til personer, der er fyldt 18 år, 1 tablet 2 gange om dagen.

De producerer stoffet i Tyrkiet (Erespal - i Frankrig), og det er relativt billigt, så hvis du har brug for et billigt synonym, så er denne medicin en god mulighed.

Bronchomax eller Erespal - hvad man skal vælge

Bronhomax er en medicin for ukrainsk produktion. Dette lægemiddel klarer sig godt med forskellige sygdomme i luftvejene og allergi manifestationer fra ENT organer. Som Erespal ordineres Bronchomax også til kighoste, influenza og mæslinger.

  • Lægemidlet er tilgængeligt i form af tabletter og sirup. Har de samme indikationer, kontraindikationer og bivirkninger..
  • Den vigtigste aktive ingrediens er fenspirida hydrochlorid, hjælpestoffer til disse to lægemidler er forskellige.
  • Fordelen ved Bronchomax er dens pris. Derfor, hvis patienten har brug for et billigere lægemiddel, er dette en god erstatning for budgettet.

Lægen vælger dosering, varighed af forløbet og frigivelsesform individuelt.

Ambrobene eller Erespal - hvad man skal vælge

Ambrobene er en importeret erstatning af høj kvalitet til Erespal, der bruges til akutte og kroniske sygdomme i luftvejene.

På trods af det faktum, at dette stof hører til analogerne fra Erespal, har Ambrobene en række væsentlige forskelle:

  • frigivelsesform (Erespal er tilgængelig i form af tabletter og sirup, Ambrobene frigøres ud over de ovennævnte former også i form af en inhalationsopløsning);
  • farmakodynamik (den vigtigste virkning af Ambrobene sigter mod at fortynde sputum og fjerne det fra luftvejene);
  • indikationer (blandt indikationerne har Ambrobene ingen allergiske manifestationer fra ENT-organerne);
  • det vigtigste aktive stof (Erespal - fenspirida hydrochloride, Ambrobene - ambroxol);
  • kontraindikationer (i modsætning til Erespal er brugen af ​​Ambrobene tilladt under graviditet (2, 3 trimester) og er forbudt ved nyre- og leversvigt);
  • pris (Ambrobene billigere end Erespal).

Baseret på ovenstående forskelle er det muligt at fremhæve fordele og ulemper ved Ambrobene (sammenlignet med medikamentet Erespal).

Fordele:

  • en række former for frigivelse (dette er især vigtigt, når man bruger lægemidlet til behandling af børn);
  • muligheden for brug under graviditet;
  • pris.

Minusser:

  • ingen antiinflammatorisk, antihistamineffekt.

Selvom Ambrobene er en billig analog af Erespal, har den positive anmeldelser modtaget for gode resultater i behandlingen af ​​sygdomme i luftvejene.

TitelFabrikantAktivt stofPris
AMBROBENE STOPTUSSIN 0.004 + 0.1 / ML 25ML DROPS D / RECEPTION INSIDETeva Czech Enterprises sro.Butamirat205,60 gnide
AMBROBENE STOPTUSSIN 0.004 + 0.1 / ML 10ML DROPS D / RECEPTION INSIDETeva Czech Enterprises sro.guaifenesin13,80 gnid
AMBROBENE 0.015 / 2ML N5 AMP RR V / VMerkle GmbHButamirat171,00 gnide
AMBROBENE 0.015 / 5ML 100ML SYRUPMerkle GmbHguaifenesin116,00 gnide
AMBROBENE 0,0075 / ML 100ML RR D / UNDTAGELSE AF VN OG INDÅNDINGMerkle GmbHambroxol162,90 gnide
AMBROBENE 0,0075 / ML 40ML RR D / RECEPTION INDENMerkle GmbHambroxol115,80 gnide
AMBROBEN 0,03 N20 TABELMerkle GmbHambroxol136,40 gnide

Inspiron eller Erespal

Inspiron er en af ​​de billige analoger af Erespal. Det indeholder i sin sammensætning det vigtigste aktive stof - fenspiridhydrochlorid i samme forhold som Erespal.

  • Lægemidlet fremstilles også i 2 former: tabletter, sirup.
  • Medicinen til den ukrainske produktion Inspiron har de samme indikationer, kontraindikationer, bivirkninger, da det er en komplet analog af Erespal (det samme aktive stof, ATC-koden er den samme).

Derfor, hvis spørgsmålet opstår, hvordan man udskifter Erespal og får den samme effekt, er svaret indlysende - Inspiron.

Fosidal eller Erespal

Fosidal - en billig analog af Erespal, har det samme hovedaktive stof og følgelig den samme virkningsmekanisme.

Det er kontraindiceret til brug under graviditet, med overfølsomhed over for komponenterne og under amning. Listen over bivirkninger er lignende..

Det produceres udelukkende i form af sirup (hvilket er en betydelig ulempe) og ordineres fra 2-årsalderen til 2 ml pr. Kg vægt.

Fosidal er en analog af Erespal, der ofte bruges til behandling af pædiatriske patienter (frigivelsesformen er mere velegnet til børn) og har en betydelig prisfordel.

Eladon eller Erespal

Eladon indeholder fenispiridhydrochlorid i sin sammensætning, har følgende indikationer til brug (som Erespal):

  • bronchitis, bronchial astma og tracheobronchitis;
  • rhinopharyngitis, faryngitis og laryngitis;
  • otitis media og bihulebetændelse;
  • luftvejseffekter som følge af visse sygdomme.

Det har de samme bivirkninger og påføringsmetode (1 tablet 2-3 s. Pr. Dag).

En betydelig ulempe er frigivelsen af ​​medikamentet i en enkelt form (tabletter) og et forbud mod brug under personer under 18 år.

Fordel - pris og evne til at udskifte Erespal-tabletter.

TitelFabrikantAktivt stofPris
ELADON 0,08 N60 BORD PROLONG P / FILM / SHELLVertex fælles aktieselskabfenspirid422,00 gnide
ELADON 0,08 N30 BORD PROLONG P / FILM / SHELLVertex fælles aktieselskabfenspirid236,30 gnide

Det er vigtigt at huske, at kun den behandlende læge kan beslutte, hvad der bedst hjælper patienten og bliver en værdig erstatning for Erespal. Inden du bruger medicin, er der behov for specialrådgivning.

Sådan vælges erespal-analoger, tæt erstatning for en indenlandsk producent

Analoger af russisk produktion

For at vælge erespal-analoger billigere, kan du overveje nære erstatninger for en indenlandsk producent. Deres priser er meget lavere, og lægemidlets farmakologiske sammensætning er ikke underordnet de vigtigste kvalitetskriterier.

De vigtigste prototyper af Erespal er vist i nedenstående tabel:

SynonymOmkostninger i rublerDrug data
ambroxol40-100Billig analog af Erespal i form af tabletter, kapsler og injektion.

Et effektivt mucolytisk hosthæmmende middel, der anvendes til luftvejssygdomme.

Lægemidlet er forbudt til brug i allergiske reaktioner, mavesår, epilepsi, glukoseintolerance.

Bronchorus20-50Det aktive stof i lægemidlet Ambroxol har en antiinflammatorisk, slimløsende virkning. Det billigste synonym til Erespal.

Medicinen ordineres til forskellige inflammatoriske processer i luftvejene..

Tag ikke Erespal under graviditet (op til 12 uger), høj følsomhed, ikke-assimilering af fruktose, børn under 12 år.

Mucolvan50-100Fordelagtig erstatning for en billig analog af Erespal i tabletter og ampuller til injektion.

Anvendes til bronkitis, lungebetændelse, astma, tracheitis, laryngitis, bihulebetændelse.

Det har indtagelsesbegrænsninger: graviditetens første trimester, ammeperioden, individuel intolerance, mavesår og tarme.

Eladon250-300Sammensætningen af ​​lægemidlet er virkningen af ​​hovedkomponenten i fenspiridhydrochlorid.

Bruges til behandling af luftvejssygdomme af en inflammatorisk, smitsom karakter.

Ikke anbefalet til brug under graviditet, amning, allergier, børn under 18 år.

Billig Erespal-analoger indeholdende fenspride

  • Inspiron
  • Bronchomax
  • Amispiron
  • Forisad
  • Eladon
  • Sereps

Den vigtigste behandlingskomponent i Aspiride, den samme som Erespal, er fenspirid. Dette er dens signifikante forskel fra tidligere lægemidler. Aspirid kaldes en komplet analog af den franske medicin. Inspirid frigives i tabletter og sirup. Foreskriv Inspiride for de samme sygdomme som Erespal. Dette stof kan bruges til behandling af et barn. Blandt bivirkningerne er følgende symptomer kendt: apati, døsighed, kvalme og opkast. Gravide kvinder tager denne analog Erespal er uønsket.

Analogen til Erespal indeholder en komponent - fenspiride. Ligesom Erespal har det antiinflammatoriske egenskaber. Foreskriv lægemidlet til krænkelse af luftvejene og akutte luftvejssygdomme. BronchoMax kan også bruges til børn. Lægemidlet kan forårsage døsighed og urolig mave. I meget sjældne tilfælde klager patienter over takykardi.

En analog af Erespal med den aktive ingrediens - fenspiride. Fås i tabletter. I modsætning til andre analoger af Erespal, kan Amispiron kun tages af voksne. Det er forbudt at give Amispiron til et barn. Det ordineres som regel til betændelse i luftvejene. Det bruges også som beskyttelse mod tilbagefald af bronkialastma. Af bivirkningerne er kun sådanne kendt som: kløe og udslæt på huden samt fordøjelsesbesvær.

Analogen til Erespal. Det aktive stof i Fosidal er fenspirid. De frigiver det udelukkende i form af sirup. Fosidal er en billig og ret effektiv analog til Erespal. Det kan godt erstatte det franske stof. Det behandler ganske vellykket inflammatoriske processer, otitis media, bihulebetændelse og luftvejspatologier. Det har antispasmodiske egenskaber. Fosidal er kontraindiceret hos gravide kvinder. Det er forbudt at give medicin til et barn inden de er to år.

Kun tilgængelig i tabletter. Hovedkomponenten er fenspirid. Erespal kan godt erstattes af Eladon. Bivirkninger, der opstår, når du tager denne medicin: svimmelhed, døsighed, mindre ofte - kvalme og opkast. Ikke anbefalet til gravide kvinder og børn under 18 år.

Du kan tilføje mere til listen over billige analoger af Erespal:

Hovedkomponenten i dette lægemiddel er butamirat. Sinecode ordineres udelukkende til tør hoste. Så snart sputum begynder at aftage, standses modtagelse af Sinecode. Ellers kan stagnation af sputum forekomme, og kronisk bronkitis udvikles efterfølgende. Butimirad, som er en del af Sinecode, virker på hostecentret placeret i hjernen og undertrykker det. Lægemidlet er uundværligt for hoste af en ryger. Analogen til Erespal Stinekod har næsten ingen bivirkninger, så den gives ofte til børn som en analog af Erespal. For børn under to måneders alder og gravide er stoffet kontraindiceret.

Hovedkomponenten i prenoxdiazinhydrochlorid. Som for Ambrobene og Lazolvan ville det være forkert at kalde den fulde analog til Erespal. Libexin frigives i tabletter. Dette lægemiddel ordineres til forskellige former for hoste.

Børn skal gives med forsigtighed. Bivirkninger: mundtørhed, svaghed

Hvad angår prisen på alle Erespal-analoger, er de billigste i dag Bronhomax og Ambrobene.

Erispirus-instruktion

INSTRUKTIONER om medicinsk brug af stoffet

ERISPIRUS tabletter belagt med folie forlænge. 80 mg

Udgivelsesform: Tabletter til vedvarende frigivelse Pakning 15 stk. - blemmer (2) - pakker af pap farmakologisk virkning Midler med bronchodilator og antiinflammatorisk virkning. Reducerer manifestationer af bronchospasme og betændelse i luftvejene. Virkningsmekanismen er forbundet med antagonistisk aktivitet mod histamin H1-receptorer og med myotropisk antispasmodisk aktivitet. Reducerer produktionen af ​​et antal biologisk aktive stoffer, der er involveret i udviklingen af ​​betændelse og bidrager til en stigning i tonerne i bronchierne (inklusive cytokiner, TNFa, arachidonsyrederivater, frie radikaler). Farmakokinetik Absorberet godt fra mave-tarmkanalen. Cmax nås efter 6 timer efter administration og efter 12 timer reduceres det med 3 gange. Det udskilles hovedsageligt af nyrerne (90%) gennem tarmen - 10%. T1 / 2 - 12 timer Indikationer Rhinopharyngitis, laryngitis, otitis media, bihulebetændelse, rhinotracheobronchitis, bronchitis, understøttende behandling af isoleret og kompliceret bronchial astma, luftvejssymptomer med mæslinger, kighoste, influenza. Kontraindikationer Overfølsomhed. Øget følsomhed over for graviditet, fenspir, børn under 14 år (til tabletter) Fenspiride er kontraindiceret til brug under graviditet og amning (amning) Brug under graviditet og amning Fenspiride er kontraindiceret til brug under graviditet og under amning (amning) Særlige instruktioner Fenspiride erstatter ikke antibiotikabehandling og kan ikke tjene som en grund til at forsinke den tilstrækkelige recept på antibakterielle lægemidler Sammensætning 1 tablet: fenspiridhydrochlorid 80 mg Hjælpestoffer: siliciumdioxid kolloid vandfri - 0,5 mg, magnesiumstearat - 2,2 mg, hypromellose K100M - 10 mg, povidon K30 - 12,8 mg hypromellose (H PMC 5) E15 - 30 mg, hypromellose K15M - 60 mg, calciumhydrogenphosphatdihydrat - 104,5 mg. Skaldesammensætning: macrogol 6000 - 0,3 mg, glycerol (glycerin) - 0,3 mg, magnesiumstearat - 0,3 mg, titandioxid - 0,8 mg, hypromellose E5 - 4,4 mg Dosering og indgivelse Tag gennem munden før måltider. Voksne - 80 mg 2-3 gange / dag; børn - 4 mg / kg / dag Bivirkninger Fra fordøjelseskanalens side: kvalme, dyspepsi, smerter i maven, opkast. Fra det centrale nervesystem: døsighed, ophidselse. På det kardiovaskulære system: sjældent - takykardi. Allergiske reaktioner: meget sjældent - erythema, Quinckes ødem, fikseret erythema pigmentosa, udslæt, urticaria (på grund af tilstedeværelsen af ​​parahydroxybenzoat i sirupen); Muligt: ​​milde dyspeptiske symptomer, kvalme, epigastrisk smerte, døsighed. Sjældent: moderat takykardi. Overdosering I tilfælde af overdosering skal straks søges lægehjælp Symptomer: døsighed eller agitation, kvalme, opkast, sinus-takykardi Behandling: symptomatisk behandling, gastrisk skylning, EKG-overvågning. Opretholdelse af vigtige kropsfunktioner Opbevaringsbetingelser Opbevares utilgængeligt for børn. Opbevar ved stuetemperatur 15-25 grader.
Alle oplysninger præsenteres til informationsformål og er ikke en grund til at ordinere eller udskifte medicin selv.

Lægemidler, der ligner farmakologiske egenskaber

Det er vanskeligt at finde en passende erstatning for Erespal. Det originale middel og generiske midler er moderne medicin, der har en kompleks effekt. Du kan bruge Erespal-erstatninger fra andre terapeutiske grupper, der er nyttige til forskellige symptomer..

Tag Ambroxol-tabletter med en stærk hoste med rigelig sputum. Lægemidlet har en mukolytisk virkning, forbedrer ekspektoration. Ambroxol og andre lægemidler med en identisk sammensætning (Lazolvan, Ambrobene, Ambrohexal, Flavamed max) har ikke antihistamin og antiinflammatoriske virkninger. Der tages medicin mod sygdomme, der er opført på listen over Erespals indikationer.

Sammensætningen af ​​den komplekse behandling af hoste ud over mucolytiske medikamenter inkluderer antihistaminer i tabletter:

Ketotifen ligner egenskaber som antiallergiske lægemidler. Ketotifen, Ketof tabletter produceres i Rusland. Medicinen reducerer sekretionen af ​​histamin og andre formidlere af betændelse med mastceller og basofiler. Effekten af ​​Ketotifen udvikles ved kontinuerlig brug i 6-8 uger. Værktøjet forhindrer udvikling af bronkospasme, bruges til bronkial astma, allergisk bronkitis, høfeber.

Det er nødvendigt at være opmærksom på, at indikationer og kontraindikationer falder sammen med præparater med identiske aktive stoffer. De mest ligheder i egenskaber og anvendelse er medicin, der indeholder de samme aktive ingredienser i den samme dosering

Lægemidler fra andre terapeutiske grupper kan være substitutter. Der er imidlertid store forskelle i de terapeutiske virkninger, kontraindikationer og bivirkninger af forskellige aktive stoffer..

Hvis det er nødvendigt at erstatte Erespal, er det bedre at vælge en strukturel analog til russisk eller udenlandsk produktion. Omkostningerne ved generika er næsten altid lavere sammenlignet med det originale stof. Du kan spare uden at gå på kompromis med behandlingen.

Den vigtigste og hjælpesammensætning af Erespal, udgivelsesform

Erespal produceres faktisk i tabletter og sirup som dens analoger.

Tabletformen i dens sammensætning indeholder 80 mg fenspiridhydrochlorid (i en tablet) suppleret med glycerol, magnesiumstearat, povidon, siliciumdioxid, hypromellose og andre hjælpestoffer.

I 1 ml sirup er 2 mg fenspiridhydrochlorid. Sirup, ligesom tabletter, har hjælpekomponenter i sin sammensætning: lakridsekstrakt, saccharin, vaniljetinktur, glycerol (glycerin), kaliumsorbat (kaliumsalt), methylparahydroxybenzoat, vand.

Sirupen er gennemsigtig, men undertiden dannes der et bundfald, farven er orange. En brun plastflaske indeholder 150 ml sirup (200 mg fenspiridhydrochlorid pr. 100 ml sirup).

Den maksimale koncentration af stoffet når blodplasmaet efter ca. 6 timer, derefter udskilles det hovedsageligt gennem nyrerne, dvs. med urin (90%).

Erespal opbevares i forseglet emballage i op til 3 år, forudsat at stuetemperaturen ikke overstiger 25 ° C. Åben sirup bruges under behandlingen, så holdbarheden på en åben flaske bør ikke overstige 12 dage.

Den gennemsnitlige pris for Erespal er 350 rubler pr. Tablet (80 mg nr. 30) og 250 rubler pr. Flaske sirup (150 ml).

Liste over analoger

Bemærk! Listen indeholder synonymer til Fenspiride * (Fenspiride *), som har en lignende sammensætning, så du selv kan vælge en erstatning under hensyntagen til formen og dosis af det medicin, der er ordineret af din læge. Foretrukne producenter fra USA, Japan, Vesteuropa samt kendte virksomheder fra Østeuropa: Krka, Gideon Richter, Actavis, Aegis, Lek, Hexal, Teva, Zentiva.
.
Udgivelsesformular (efter popularitet)
Pris, gnid.
Codestim Siresp2mg / ml 150 ml sirup (Medana Pharma AO (Polen)
245,50
FenspirideFenspiride * (Fenspiride *) Fenspiride hydrochlorideFespalenFespalen OpløsningstabletterEladon80mg Nr. 30 tab forlænge

pl.o (Verteks ZAO (Rusland)
252,20
Epistat80mg nr. 30 tab forlænget semidrug (Gideon Richter Rumænien A.O. (Rumænien)
243,10
ErespalTab 80 mg N30 (Laboratories Servier Industry (Frankrig)
406,90
80 mg nr. 30 tab p / pl. (Serdix LLC (Rusland)
410,60
2 mg / ml 250 ml sirup (Pharmstandard - Leksredstva OAO (Rusland)
479,50
Erispirus80mg nr. 15 fane forlænger p / pl / rev (Sandoz Ilach Sanay ve Tijaret (Tyrkiet)
171,50
80 mg nr. 20 fane forlænger p / pl / rev (Sandoz Ilach Sanay ve Tijaret (Tyrkiet)
209
2 mg / ml 150 ml sirup (Sandoz Ilach Sanay ve Tijaret (Tyrkiet)
210,30
80 mg nr. 30 fane forlænger p / pl / rev (Sandoz Ilach Sanay ve Tijaret (Tyrkiet)
273,80

Udgivelsesformular (efter popularitet)Pris, gnid.
Codestim
Cires
2 mg / ml 150 ml sirup (Medana Pharma AO (Polen)245,50
fenspirid
Fenspiride * (Fenspiride *)
Fenspirid-hydrochlorid
Fespalen
Thespalen opløsningstabletter
Eladon
80 mg nr. 30 fane Forlæng. pl.o (Verteks ZAO (Rusland)252,20
Epistat
80 mg nr. 30 fane forlænger p / po (Gideon Richter Rumænien A.O. (Rumænien)243,10
Erespal
Fane 80 mg N30 (Laboratories Servier Industry (Frankrig)406,90
80 mg nr. 30 tab p / pl. (Serdix LLC (Rusland)410,60
2 mg / ml 250 ml sirup (Pharmstandard - Leksredstva OAO (Rusland)479,50
Erispirus
80 mg nr. 15 fane forlænger p / pl / rev (Sandoz Ilach Sanay ve Tijaret (Tyrkiet)171,50
80 mg nr. 20 fane forlænger p / pl / rev (Sandoz Ilach Sanay ve Tijaret (Tyrkiet)209
2 mg / ml 150 ml sirup (Sandoz Ilach Sanay ve Tijaret (Tyrkiet)210,30
80 mg nr. 30 fane forlænger p / pl / rev (Sandoz Ilach Sanay ve Tijaret (Tyrkiet)273,80

Erespal og dens analoger til behandling af børn

Erespal og dens analoger kan gives til et barn fra de er to år. Undertiden tager læger risici og ordinerer lægemidlet forud for planen. I dette tilfælde skal man stole på lægenes kompetence. Lægen beregner doseringen i henhold til barnets vægt og alder. Normalt drikker babyer to spiseskefulde sirup om dagen før måltiderne.

Hvordan udskiftes Erespal i behandlingen af ​​et barn? Som billige analoger af Erespal bruges følgende medicin til børn: BronchoMax, Fosidal, Inspiron. Listen over analoger kan videreføres med Erispirus og Cireps

Det er vigtigt at huske, at for et barn under to år kun bør en læge ordinere medicin med fenspirid.

Ofte tilbydes forældre en sådan analog af Erespal som Cireps. Dette polske lægemiddel med den aktive ingrediens fenspirid har bevist sig i behandlingen af ​​luftvejene. Prisen på dette stof er normalt højere end russiske kolleger. Fås i form af sirup. Som med Erespal vil lægen selv beregne dosis til det syge barn.

Lægemidlet Erispirus er ikke mindre effektivt, det indeholder også fenspirid. Erispirus frigives i form af en sirup. Brug medicinen til alvorlige luftvejsinfektioner. Denne temmelig effektive analog af Erespal ordineres til børn, der starter fra de er to år..

Analoger til børn

Vi viser de mest populære analoger af Erespal, som du kan give til børn. Denne liste inkluderer:

Lægemidlet Epistat fås i form af tabletter og sirup af et ungarsk firma, men kun sirup kan gives til børn (fra toårsalderen).

Ciresp er lavet i Polen, det gives til børn over to år gamle..

Erispirus er produceret af en slovenske farmaceutiske virksomhed. Børn fra 24 måneder har tilladt sirup og fra 14 år gamle tabletter.

Hvis det er nødvendigt at give en lille patient ikke Erespal, men et lægemiddel med en anden aktiv komponent, kan børnelæge ordinere et lægemiddel, der har en lignende virkning.

Det kan være entall eller lasolvan.

Den første, der er 4 mg tyggetabletter, ordineres til babyer, der er fyldt 2 år. 6 mg dosering tilladt for børn fra 6 år.

Hovedkomponenten i Mucosolvan, der fortynder slimet i bronchierne og fremmer dets adskillelse, er ambroxol. Dette lægemiddel præsenteres på apoteker ikke kun med sirup og tabletter, men også i form af en inhalationsopløsning. Lazolvan er tilladt for børn i alle aldre, også spædbørn.

  1. Under Erespal-terapi kan følgende bivirkninger forekomme:
  2. Forstyrrelser i boliger, kvalme, diarré.
  3. Hjertebanken og sænke blodtrykket.
  4. Svimmelhed, træthed, døsighed.
  5. Udslæt på huden, hævelse og andre former for allergier.

Hvis barnet under behandling med Erespal har et eller flere af de ovenfor anførte symptomer, skal du kontakte en børnelæge. Ved allergiske reaktioner skal sirup bemærkes så hurtigt som muligt.

Komposition og handling

Sirupen er produceret af et fransk farmaceutisk selskab i Rusland Pharmstandard-Leksredstva Corporation beskæftiger sig med sin produktion. På apoteker præsenteres det i plastflasker med et volumen på 150 eller 250 ml. Den ønskede dosis måles ved hjælp af en målekop.

Medicinen er en klar væske med en gul eller brun farvetone. Under opbevaring kan der optræde et bundfald i det og forsvinde med omrystning. Et plus er, at stoffet er sødt, det har en honning-vanilje aroma og børn kan lide det.

Hovedkomponenten i Erespl er fenspirid, i sirupper har den form af hydrochlorid. For 100 ml medicin tegner det sig for 200 mg af det aktive stof. Dette betyder, at patienten fra en milliliter af lægemidlet får fenspirid i en mængde på 2 mg. Listen over hjælpekomponenter i Erespal sirup inkluderer lakridsrød (ekstrakt).

Så lægemidlet ikke forringes og ikke mister sin flydende konsistens, tilsættes kaliumsorbat, artesisk vand og et par flere ingredienser. Sucrose giver sirup sødme, og aromaen er af naturlig oprindelse. Men deres mængde er ubetydelig (i 100 ml, ca. 0,29 mg).

Lægemidlet Erespal lindrer den inflammatoriske proces, det virker direkte på årsagen til betændelse, og dette er dets største fordel i sammenligning med analoger. Lignende medicin eliminerer udelukkende hoste og fremmer sputumafladning..

Erespal Sirup blokerer H-1 histaminreceptorer. Ved at kontakte inflammatoriske aktivatorer fører disse receptorer til udseendet af ødemer, så kroppen forsvarer sig selv. Når N-1 blokeres af histaminreceptorer, uanset hvor meget histamin der er syntetiseret, ophører kroppen med at reagere på provokationer i ødem. På grund af virkningen af ​​Erespal reduceres frigørelsen af ​​biologisk aktive komponenter (produkter af arachidonsyre, frie radikaler), der understøtter inflammation. Disse stoffer forårsager ud over at opretholde en inflammatorisk reaktion også indsnævring af bronkierne.

Som et resultat af bronkial stenose, kommer lidt luft ind i kroppen, det begynder at lide af mangel på ilt, åndenød opstår. Takket være Erespal, som blokerer frigivelse af betændelsesstøttende stoffer, forhindres indsnævring af bronkier. Alpha-adrenerge receptorer er involveret i syntesen af ​​vanskeligt at adskille sputum. Hvis Erespal virker på disse stoffer, behøver små patienter ikke at lide af sputum.

Virkningen af ​​sirupen kan sammenlignes med ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler og glukokortikosteroider. Men Erespal adskiller sig fordelagtigt fra dem i mangel af bivirkninger..

Opmærksomhed! Erespal er ikke et antibakterielt lægemiddel. Det er uacceptabelt for dem at behandle sygdomme, der har udviklet sig på grund af indtagelse af patogene bakterier

Men dette betyder ikke, at det ikke kan bruges i kompleks terapi som et antiinflammatorisk lægemiddel, der lindrer hævelse og allergiske reaktioner..

Almindelige billige lægemiddelanaloger

Velkendt Ambrobene, det er netop den billigste analog til hovedmedicinen. Men på disse måder er der en lille forskel. Så hvad er bedre? Kun en læge kan besvare disse to spørgsmål. Men du skal forstå, at forskellene mellem de to lægemidler er, at de har en anden sammensætning. Herfra kan vi konkludere, at bivirkningerne også vil være forskellige. Før brug er det derfor nødvendigt at konsultere din læge.

Svaret på spørgsmålet, hvilket er bedre? Det hele afhænger af, hvilken slags sygdom du tager den. Hvis du har hoste, er det bedst at bruge en billig Ambrobene. Dets omkostninger ligger inden for 150 rubler pr. Pakke i tabletter. Ambrobensirup kan også fungere som en erstatning, dens omkostninger er 120 rubler.

Fluditec hjælper også. Producenten af ​​dette lægemiddel er Frankrig. Det har et godt mukolytisk spektrum af handling. Fluditec kan bruges til behandling af ikke kun voksne, men også børn. For eksempel kan læger ordinere 20 mg sirup til børn og 50 mg til en voksen. Dets omkostninger varierer inden for 300 rubler.

Bemærk, at i modsætning til Erespal har Fluditec en mindre liste over bivirkninger, men en større liste over kontraindikationer.

Mange webstedsbrugere såvel som patienter stiller spørgsmålet: er det bedre at tage overspænding eller erespal? Det er straks nødvendigt at besvare et andet spørgsmål, hvad nøjagtigt behandler du? Hvis du har en hoste med slimløsning, er det bedre at bruge et plantebaseret middel til behandling. I dette tilfælde er der på plantebasis kun et middel, og dette er Prospan. Den anden medicin har et stærkere spektrum af handling, derfor indeholder det kemiske komponenter.
Derfor, hvis du behandler en hoste, er det bedre at bruge Prospan, til et mere alvorligt forløb af sygdommen, læger foretrækker Erespal.

Urtepræparater

Ekstrakter af nogle planter har mukolytisk, antiinflammatorisk og slimløsende virkning, hvilket gør det muligt for dem at blive brugt til bronkitis, laryngitis og andre sygdomme. Derudover betragtes de af mange forældre som sikrere for babyer, derfor er de meget efterspurgte efter hoste hos børn. Blandt urtepræparater, der ligner Erespal, kan lægen ordinere følgende midler.

  • "Prospan". Denne medicin indeholder eføybladekstrakt. I sirup er det tilladt fra fødslen og i dråber - fra to år. Dets modstykke er Gedelix, der også repræsenteres af sirup og dråber.
  • Bronchipret. Virkningen af ​​denne sirup skyldes ekstraktet af timian og eføy. Det kan ordineres fra tre måneder. Lægemidlet frigøres også i dråber, men på grund af højere doser af ekstrakter er det kun tilladt fra 6 år.
  • "Dr. Tyss." Denne sirup inkluderer plantainekstrakt. Det bruges til hoste hos børn over et år gammel..
  • ". Denne medicin virker takket være timianekstrakt. Det ordineres i sirup fra 6 måneder, i form af en elixir - fra 1 år gammel, og i pastiller gives det til børn over seks år gamle.

Antitussive stoffer

I nogle tilfælde er det nødvendigt at eliminere hosten ved at påvirke hostecentret i hjernen for at lindre barnets tilstand. Imidlertid kan lægemidler med en sådan terapeutisk virkning gives til børn udelukkende som foreskrevet af en læge. Disse inkluderer følgende medicin:

  • "Sinecode." Virkningen af ​​dette lægemiddel tilvejebringer butamirat. Medicinen i dråber ordineres fra to måneders alder, og sirup bruges til børn fra 3 år og ældre.
  • Omnitus. Denne sirup indeholder også butamirat og kan ordineres fra treårsalderen. Lægemidlet er også repræsenteret af tabletter, der er godkendt fra 6 år.
  • "Pakseladin." En sådan sirup hæmmer hostecentret på grund af oxeladin. Det ordineres til babyer, der vejer mere end 15 kg over en alder af 2,5 år.
  • "Broncholitin." En sådan medicin inkluderer efedrin suppleret med glaucin. I barndommen ordineres det fra 3 år gammel, og analogerne til denne sirup er præparaterne "Bronchoton" og "Bronchocin".

Andre stoffer

I stedet for Erespal kan andre medikamenter, der påvirker luftvejene, også bruges, for eksempel:

  • ". Sammensætningen af ​​denne sirup inkluderer bromhexin suppleret med en kombination af guaifenesin og salbutamol. Det ordineres til børn over 1 år..
  • ". Dette acetylcysteinbaserede lægemiddel fås i tabletter, granuler, sirup og opløsning. Hos børn bruges det fra en alder af to.
  • ". Grundlaget for denne sirup er carbocystein. Medicinen kan ordineres til børn på 2 år og ældre..
  • ". Virkningen af ​​en sådan opløsning eller tabletter forsynes med specielle antistoffer mod histamin, bradykinin og morfin. Værktøjet bruges til børn over 3 år..
  • ". Sådanne tyggetabletter indeholder montelukast, et stof, der virker på leukotrienreceptorer. I en dosis på 4 mg ordineres de til børn over to år gamle..

Om, hvad antibiotikum er bedre til bronkitis, vil Dr. Komarovsky fortælle i den næste video.

Ukrainske erstattere

Billige analoger af ukrainsk fremstillet præparat har adskillige fordele i sammenligning med andre nære erstatning for erespal.

Flere prototyper af kvalitet er beskrevet på listen herunder:

  • Abrol. Billig analog af Erespal i form af tabletter og hostesirup. Hovedkomponenten i ambroxolhydrochlorid har en mucolytisk virkning.Den er effektiv til behandling af sygdomme med bronchopulmonologisk oprindelse. Medicinen har en række kontraindikationer: graviditet, amning, allergiske manifestationer, børn under 12 år. Priskategori 80-120 rubler.
  • Amispiron. En billig analog af Erespal ukrainsk produktion. Det bruges effektivt til behandling af luftvejssygdomme ved inflammatorisk, infektiøs etiologi. Du bør ikke tage medicin under graviditet, amning eller en høj allergisk reaktion. Priskategori 100–140 rubler.
  • Bronchomax. Lægemidlet har det identiske aktive stof fenspiridhydrochlorid, som har en antiinflammatorisk, mukolytisk virkning.Det bruges til behandling af inflammatoriske sygdomme i luftvejene, allergisk rhinitis, mæslinger, kighoste. Lægemidlet er forbudt med høj følsomhed over for de aktive bestanddele i lægemidlet. Priskategori 100–170 rubler.
  • Inspiron. En af de billige erstatninger for erespal i form af hostesirup og tabletter. Det aktive stof er antiinflammatorisk, anti-bronchial fenspirid. De vigtigste indikationer for anvendelse er bihulebetændelse, otitis media, bronchitis, laryngitis, obstruktiv lungesygdom, allergisk rhinitis, influenza, mæslinger, kighoste. Ikke anbefalet til lægemiddelallergi mod stoffet. Priskategori 100–120 rubler.
  • Fosidal. En effektiv tæt erstatning for originalen, præsenteret som en hostesirup. Den aktive komponent af fenspirid er ordineret til behandling af patologier i åndedrætssystemet i forskellige etiologier.Det har indtagelsesbegrænsninger: allergiske manifestationer, børn under 2 år. Priskategori 180–220 rubler.

Lægemiddelanaloger

Fenspiride selv, produceret af forskellige producenter, sælges under andre navne - Amispiron, Sinuspal, Bronhomax, Inspiron, Erespal. Der er andre lægemidler til at lindre bronkial spasme og behandle infektioner i slimhinderne i åndedrætsorganerne, hvor det aktive stof er fenspirid.

Fespalen

Et værktøj med bronchodilatoreffekt, der eliminerer hævelse i slimhinden og betændelse. Fås i tabletform af en russisk producent.

Codestim

Brugsanvisningen til brug af dette lægemiddel angiver, at det er antiinflammatorisk og bronchodilator. Velegnet til at lindre ødemer og betændelse i bronkierne. Det er en antihistamin med krampeløs myotropisk aktivitet..

Eladon

Tabletter med vedvarende frigivelse. I henhold til instruktionerne hjælper brugen af ​​dette middel med inflammatoriske sygdomme i luftvejene og bronchial astma i kombination med andre farmaceutiske midler.

Bronchicum

Hvis Fenspiride til eliminering af den inflammatoriske sygdom ikke var effektiv nok, kan det erstattes af en stærkere Bronchicum. Denne medicin er dyrere, men den er mere aktiv. Fås i form af pastiller. Producent - Tyskland.

Lazolvan

Et velkendt og velprøvet lægemiddel til behandling af betændelse i luftvejene. Fås i tabletter og i form af sirup. Det har en slimløsende og mukolytisk effekt. Aktiv ingrediens - Ambroxol, fremstilles i Rusland.

Ambrobene

Aromatiseret sirup til behandling af akutte og kroniske luftvejssygdomme. Brugsanvisningen viser, at det er tilladt at lette betændelse hos små børn.

Fluifort

Dette lægemiddel sælges i form af granuler beregnet til fremstilling af en suspension umiddelbart før brug. Metoden til forberedelse er beskrevet i instruktionerne. Fluifort er indiceret til behandling af forskellige sygdomme i åndedrætsorganerne, ledsaget af for meget slimudskillelse..

Ascoril

Tabletter med mukolytiske, slimløsende og bronchodilatoreffekter. Instruktionerne viser sådanne indikationer til brug - bronkial astma, tuberkulose, pneumokoniose, kighoste, lungebetændelse, bronkitis.

Publikationer Om Astma